wtorek, 6 września 2016

Nasze 99m2 cz. IV: Projektujemy kuchnię!

Projektując kuchnię, należy postawić sobie kilka istotnych pytań:
 • Czy kuchnia ma być otwarta czy zamknięta?
 • W jakim stylu urządzić kuchnię?
 • Jakie wybrać materiały?
 • Jaki wybrać kolor? 
 • Dodatkowym ważnym zagadnieniem jest decyzja o kuchni na wymiar lub gotowej ze sklepu oraz o doborze najbardziej nam potrzebnych sprzętów AGD.
Dzisiaj więc kilka słów o tym, jakich materiałów budowlanych użyliśmy przy aranżacji naszej kuchni, jaki wybraliśmy kolory, rodzaj mebli i styl aranżacyjny.

Otwarta czy zamknięta?
 
Aktualne trendy w branży architektonicznej idą wciąż w kierunku otwartej przestrzeni kuchennej na salon bądź jadalnię. Według Homebook aż 44% Polaków ma w swoich domach otwartą kuchnię. My (chcąc-nie chcąc) jesteśmy w posiadaniu otwartej kuchni na jadalnię i salon, ponieważ tak przewidywał nasz projekt Dom w cyklamenach 2.W jakim stylu urządzić kuchnię?

Drugim ważnym aspektem jest styl kuchni, który niewątpliwie powinien utożsamiać się ze stylem pozostałych wnętrz mieszkania. I tutaj w przeprowadzonej przez Homebook ankiecie na temat wyglądu kuchni Polaków, okazało się, że aż 43% respondentów ma kuchnię w stylu nowoczesnym, 29% w stylu klasycznym a w skandynawskim 1/5 z nich. Na końcu uplasował się styl prowansalski, który wybiera dziś 7% Polaków. Można powiedzieć, że my należymy do 29% Polaków, którzy zdecydowali się na kuchnię z tradycyjnym wystrojem, ale i nowoczesną wszechstronnością. Inspiracjami, na których wzorowaliśmy się, planując naszą wymarzoną kuchnię były:

Źródło: ikea.com

Źródło: homebook.pl

 Źródło: homebook.pl

 Źródło:projektkawka.pl


Jakie wybrać materiały?

Jeśli chodzi o blaty kuchenne, to największe powodzenie w tej kwestii ma płyta laminowana, którą wybiera aż 56% Polaków badanych przez portal Homebook. 20% (w tym i my) decydują się dziś na blaty drewniane a 11% kamień lub kompozyt. Fronty w 42% polskich kuchni wykonywane są z płyty MDF. Kolejnym aspektem jest przestrzeń między szafkami kuchennymi. Rynek proponuje nam bardzo szeroki wachlarz materiałów wykończeniowych, takich jak płytki ceramiczne, szkło, drewno, tapety i fototapety, panele, cegły, farby, kompozyt lub kamień. Ten temat jest u nas jeszcze nadal płynny, ponieważ rozważamy wybór między szkłem a tapetą w geometryczne wzory. Ciekawym rozwiązaniem (które z chęcią zrealizowałabym w naszej kuchni, ale jest już za późno ze względu na montaż, który już mamy za sobą) są stare kafle piecowe z odzysku. Jak dla mnie - rozwiązanie idealne w kuchni klasycznej. 

 Źródło: pinterest.com
 
Jaki wybrać kolor? 

Wybór koloru to ważny moment przy projektowaniu kuchni. Wpływa on na całą atmosferę, a nawet i na apetyt domowników! Tym bardziej jest to ważny aspekt, jeśli kuchnia jest otwarta. Powinna wtedy współgrać z całością. Homebook tym razem zdobył informację, że na białą kuchnię decyduje się 46% badanych, na drewniane fronty - 22% a 32% posiada kuchnie w innym kolorze. Projektując naszą kuchnię od początku wiedzieliśmy, że najlepiej będziemy czuć się w jasnej przestrzeni i wybraliśmy złamaną biel. Bazując na systemie oznaczania barw RAL, wybraliśmy najodpowiedniejszy dla naszych oczekiwań odcień. 

Źródło: pinterest.com


Źródło: homebook.pl, ikea.com, projektkawka,pl, pinterest.com

3 komentarze:

 1. Paula brałas pod uwagę piekarniki w stylu retro urzadzajac tę białą kuchnię? http://www.ceneo.pl/26674550 u nie taki od Gorenje ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piękny:) może w przyszłości uda mi się wymienić na taki, ale póki co musiałam zdecydować się na ciut tańszy model:)

   Usuń
 2. W kuchni świetnie wyglądają baterie kuchenne w stylu retro. Według mnie dużo lepsze niż te w stylu nowoczesnym - jakieś takie bardziej dystyngowane, stylowe. Te nowoczesne z marketowymi strasznie mi się kojarzą.

  OdpowiedzUsuń