czwartek, 7 kwietnia 2016

Nasze 99m2: Na początek...

Kochani Czytelnicy,

W związku z zakupem nowego domu, dziś chciałabym rozpocząć serię postów dotyczących wyboru materiałów do wykończenia domu po tzw. etapie IV. Jak powszechnie wiadomo budowa domu dzieli się na następujące etapy:

I etap: do pozwolenia na budowę
II etap: stan zero
III etap: stan surowy otwarty
IV etap: instalacje i suche tynki
V etap: prace montażowe i wykończeniowe
VI etap: zakończenie budowy i przeprowadzka

Będąc aktualnie w etapie IV budowy domu, omówmy sobie czym on się tak naprawdę charakteryzuje. Jest to właśnie moment na ułożenie instalacji wodno - kanalizacyjnej, elektrycznej i gazowej. Po ich wykonaniu niezbędne jest oczywiście sprawdzenie i ich odbiór - szczególnie elektrycznej i gazowej. Błędy związane z ich wykonaniem mogą nam przysporzyć dużo niepotrzebnej pracy...
Wylewanie podłóg i tynkowanie to w tym etapie kolejna niezbędna czynność.

Prace montażowe z kolei rozpoczyna się zwykle od zamontowania okien i drzwi (w naszym przypadku wykonano to jeszcze przed etapem IV), następnie przystępuje się do wykonania elewacji budynku (co z kolei u nas będzie wykonane na sam koniec).
Do etapu V zalicza się również zamontowanie urządzeń grzewczych (podłączenie grzejników i ogrzewania podłogowego).
I w końcu długo wyczekiwane prace wykończeniowe, na których opisie skupię się w najbliższych tygodniach najbardziej. Wszystko to jest uzależnione tak naprawdę od naszych pomysłów na aranżację wnętrz. Posadzki, biały montaż, kuchnia i malowanie ścian. O tym i nie tylko będę pisać w ciągu najbliższych tygodni (:

Po przeżyciu stresów związanych z poszczególnymi etapami budowy i dokonaniu wszystkich formalności, możemy wprowadzać się do naszego wymarzonego domu (:

Decydując się na zakup, warto przejrzeć powszechnie dostępne na rynku projekty firm architektoniczno - budowlanych. My zdecydowaliśmy się na projekt firmy Archon "Dom w cyklamenach 2" (jest to projekt domu do zabudowy bliźniaczej parterowy z poddaszem użytkowym).


W projekcie tego domu zdecydowano się na otwartą strefę dzienną na parterze, czyli otwarty salon, który jest połączony w wykuszu z jadalnią oraz kuchnią. Atrakcyjność parteru tworzą również schody w salonie oraz możliwość montażu pięknego kominka, nadającego całości niepowtarzalny klimat. Na poddaszu urządzono trzy sypialnie, w tym jedną większą z garderobą oraz osobno przytulną łazienkę. Ujmując ten projekt w trzech słowach, może być to wygodny, ekonomiczny i funkcjonalny dom. Jego całkowita powierzchnia użytkowa wynosi około 90 mkw.

PARTER

PODDASZE

Naszym zamierzeniem, jako inwestorów, jest stworzenie domu ciepłego i rodzinnego, ale zarazem nowoczesnego i funkcjonalnego. Dominować będą z pewnością: drewno, beton, odcienie bieli, szarości i czerni, współgrające z kolorowymi pastelowymi akcentami w postaci dodatków. W związku z usytuowaniem naszego domu na wsi, ważną role odegrają natura i przestrzeń. Projektując dom, nie wolno zapominać o dobrze dobranym oświetleniu, które potrafi zdziałać naprawdę wiele. O tym wszystkim jednak w kolejnych postach. Zapraszam (: 


Źródło: budowadomu.org.pl, archon.pl




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz