środa, 22 czerwca 2016

Nasze 99m2 cz.II: Projektujemy łazienkę!

Kochani,

Prace montażowe i wykończeniowe domu wymagają naprawdę wiele czasu, cierpliwości i nakładu finansowego. Jeśli chodzi o łazienkę, to ten ostatni czynnik może wydawać się dość ważny. Jest to inwestycja, którą należy bardzo dokładnie przemyśleć, jasno określić potrzeby i oczekiwania.

Kilka prostych liczb

Według fachowców Leroy Merlin istnieje kilka prostych liczb, które pozwalają wygodnie użytkować łazienkę:

1. 70 cm: odległość minimalna od wanny pozwalająca na swobodny do niej dostęp/dystans jaki jest niezbędny aby bez przeszkód korzystać z umywalki/standardowa odległość od bidetu, zapewniająca wygodne użycie,
2. 60 cm: dystans, który trzeba zachować aby wygodnie korzystać z miski ustępowej,
3. 90 cm2: powierzchnia jaką trzeba dysponować w łazience aby móc wygodnie wysuszyć się po kąpieli,
4. 90 cm: odległość minimalna by bezproblemowo korzystać z brodzika.

Standardowe odległości i wysokości w łazience:


Kilka prostych porad

1. Projektując łazienkę, nie wybierajmy armatury i mebli jak do domku dla lalek. Mała umywalka, szafka, zy prysznic wciśnięty w kąt nie sprawią, że w pomieszczeniu pojawi się więcej przestrzeni. Pomyślmy o naszej wygodzie.
2. Jeśli pojawia się dylemat: wanna czy prysznic? Zawsze możemy zdecydować się na nawannowy parawan. Do małej łazienki najlepiej wybrać parawan przezroczysty, który nie zbuduje nam optycznie dodatkowej ściany. 
3. Małe czy duże płytki? Mitem jest, że do małej łazienki pasują jedynie płytki o małych wymiarach, a duże przeznaczone są do łazienek przestronnych. Najważniejsze, aby dobrze dobrać kolor, deseń, wykończenie powierzchni oraz proporcje. Nie należy jednak przesadzać z wyborem dekorów, ponieważ często mogą one wprowadzić męczący nadmiar. Mogą być one jednak delikatne i pasujące do całości klimatu wnętrza łazienki. Nie zamykajmy się jednak wyłącznie na płytki, ponieważ do wyboru mamy również różnego rodzaju kamienie, tafle szkła bezbarwnego i lakierowanego, drewno, beton i tynki strukturalne a także i tapety. Na podłogę najlepiej wybrać gres lub kamień naturalny. Coraz bardziej popularne jest również drewno lite lub panele drewniane. 
4. Pamiętajmy o przynajmniej podwójnym oświetleniu, czyli tym ogólnym oraz nad lustrem. We wnętrzach nowoczesnych, gdzie dominuje biel najczęściej wybiera się chłodniejsze światło, natomiast w tych stylowych o tradycyjnej kolorystyce - cieplejsze i bardziej rozproszone. 

Inspiracje do naszych łazienek




W naszym M obie łazienki zachowają nowoczesny styl, gdzie bazą będzie biel. Jest to najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy nie lubią przesytu kolorów, a jedynie ich delikatne zaakcentowanie. Zdecydowaliśmy się więc na ten akcent w posadzce i wybraliśmy do jednej łazienki płytki Hidra Beige Patchwork oraz do drugiej Hidra Gris Patchwork:



Łazienka nr 1:





Łazienka nr 2:






Źródło: leorymerlin.pl, domplusdom.pl, pinterest.com, bokaro.pl









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz